Sıkça Sorulan 10 Soru

Sıkça Sorulan 10 Soru

1. Pilates karın kaslarını çalıştırıyormuş doğru mu? Bacaklarım da incelir mi?

Evet bacak kaslarınız tonlanır ve incelir.

2. Haftada kaç gün Pilates yapmalıyım?

Kas tonusunu artırmak ve kas belleğinizi güçlendirip yeni bir duruşa sahip olmak istiyorsanız ideal olarak haftada 3 ya da 2 saat Pilates yapmalısınız.

Pilates için 72 saat kuralı vardır. Kasları 2 gün dinlendirip 3. gün tekrar çalıştırmazsanız kas eski haline geri döner.

3. Ne kadar sürede duruşum düzelir, incelirim ve bedenimde bir değişim görürüm?

” 10 derste farkı hissedecek, 20’de farkı görecek, 30 derste tamamen yeni bir vücuda sahip olacaksınız. ” — Joseph Pilates

4. İleri yaştayım ve daha önce hiç spor yapmadım. Pilates benim için uygun mu?

Egzersizler her yaş, beden ve fiziksel durum için çeşitlendirilebilir, bu yüzden ileri yaştaki kişiler için de uygundur.

5. Mat dersleri ile aletli Pilates dersleri arasındaki fark nedir?

Pilates’in temeli mat egzersizleridir. Mat dersleri kendi vücut ağırlığınızı ve yerçekimine karşı oluşturacağınız gücü kullanacağınız egzersizler bütünüdür. Magic circle, Pilates topu ve bantlar da aksesuar olarak derslerde kullanılabilir.

Aletli Pilates mat egzersizlerinden türemiş olup farklı ekipmanlar üzerinde, hafiften ağıra doğru değişen yaylar itilerek ve çekilerek yapılan egzersizlerdir. Eğer kas tonusunu artırmak ve bacak egzersizlerini ilerletmek istiyorsanız bunu ancak aletli Pilates ile yapabilirsiniz. Ekipmanların diğer bir farkı ise egzersizleri anlamanızı kolaylaştıracaktır.

6. Aletli Pilates derslerinin, mat derslerinden daha pahalı olmasının sebebi nedir?

Ekipmanlarımız şu an dünyanın her yerinde kullanılan en gelişmiş, kullanımı en rahat, istenen zorluğa ve boy uzunluğuna göre ayarlanabilir ekipmanlardır. Bir süre sonra bedeninizle bir bütün olarak hissedeceğiniz ekipmanlar, eski sanayi tipi ekipmanlardan çok daha özenle dizayn edilmiş olup çok daha maliyetlidir. Tüm eğitmenlerimiz BASI Pilates Kapsamlı Eğitmen Yetiştirme Programı mezunudur. Farklı aletler üzerinde egzersiz yapmayı öğretmek, mat derslerini öğretmekten daha zahmetlidir dolayısıyla hem elde edilmesi zor hem de çok maliyetli olan uluslararası bir sertifikasyon programıdır.

7. Aletli Pilates dersleri bütçemi zorluyor. Bu durumda ne yapmalıyım?

Mat dersleri, Pilates metodunun temelidir. Mat özel ya da mat grup dersleri sizin seçiminiz olabilir. Eğer bu egzersizleri haftada 3 gün yaparsanız yeterli faydayı gördüğünüzü hissedeceksiniz.

Unutmayın ki önemli olan ders çeşidi değil, rutin olarak egzersiz yaparak kaslarınızı çalıştırıp esnetmenizdir.

8. Aletli Pilates, mat derslerine göre ağır olduğunu duydum. Önce mat dersleri ile mi başlamalıyım?

Başlangıç olarak herhangi bir kural yoktur. Aletli Pilates ile de başlayabilirsiniz.

Daha önce Pilates ya da egzersiz yapma durumunuzu belirttiğiniz taktirde, eğitmeniniz size uygun olan seviyeden başlayacaktır.

9. Her ekipmanlı derste aynı hareketler mi yapılıyor?

Üyelerimizin keyifle derse odaklanması açısından egzersizleri çeşitlendirmek bizim için önemli.

Basi Pilates geniş bir hareket repertuvarına sahiptir. İlk 10 derste başlangıç seviyesi, 11-20 ders arası orta seviye ve 21-üstü ders arası ileri seviye egzersizlerden oluşur.

10. Neden butik stüdyo?

Kalabalık ders ortamlarının aksine birebir ya da az kişi ile derinlemesine çalışma imkanı bulmanız için Change with Pilates Stüdyo tasarlanmıştır. Sakin bir müzik eşliğinde 60 dakika boyunca eğitmenin birebir düzeltmeleriyle bedeninize odaklanıp keyifli vakit geçirebileceğiniz bir butik stüdyodur.